2024.04.18. - Andrea, Ilma

Nem csak finom a bor, de mértékkel fogyasztva egészséges is

Nem csak finom a bor, de mértékkel fogyasztva egészséges is
Nem csak finom a bor, de mértékkel fogyasztva egészséges isA bor tüzes és tápláló, szent ital. Ezzel már az ókorban is tisztában voltak, Hippokratész például orvosságként ajánlotta a betegei számára. Csodálatos adománynak tartotta a szőlő levét, feltéve, hogy "ésszel és mértékkel, jellemhez szabva fogyasztják". A szőlőben és a borban rengeteg olyan anyag található, amely védi az egészségünket. A különféle borok eltérő mennyiségben tartalmazzák ezeket. A legegészségesebbnek a tölgyfahordóban érlelt, száraz vörösbor tűnik. A bor számos vitamint is tartalmaz, főleg C-vitamint és B-vitaminokat.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

A borban található savak - a borkő-, a borostyánkő-, az alma- és a citromsav - segítik az emésztést, különös tekintettel a keményítő- és zsírtartalmú anyagokra. E savak kémhatása hasonlít az emésztőnedvekéhez, így a hasnyálmirigy működését is segítik. A csersavtartalom visszafogja a felfokozott bélműködést.
A kálium enyhítheti a szívritmuszavarokat, lassíthatja a pulzust és növeli a túl alacsony vérnyomást. A kalcium és a magnézium jótékonyan hat a csontok fejlődésére. A mangán nélkülözhetetlen a vérképzéshez és az idegek anyagcseréjéhez. A vas szintén elengedhetetlen a vérképzéshez. A cink hozzájárul az inzulintermelés szabályozásához.
Az eddigi tudományos vizsgálatok alapján elmondható, hogy a jó minőségű vörösborok mérsékelt fogyasztásával a 45 év feletti férfiak és az 55 év feletti nők esetében csökkenhet a koszorúér-betegség kialakulásának kockázata. S hogy mit jelent a mértékletesség? Férfiaknál napi 2-3, nőknél napi 1-2 deciliter vörösbor elfogyasztását.